Blog
Jakie należy mieć ubezpieczenie mieszkając lub pracując w Danii?
System ubezpieczeniowy razem z systemem emerytalnym tworzą w Danii stosunkowo złożoną konstrukcję, w ramach której samodzielna nawigacja może stanowić pewien problem. Obok tego warto mieć wykupione ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ podstawowe ubezpieczenie od wypadku, wykupywane przez pracodawców, obowiązuje tylko na terenie pracy.
Co trzeba wiedzieć o związkach zawodowych w Danii?
Wielu Polaków decyduje się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Zdaje się, że od lat jednym z najpopularniejszych kierunków jest Dania. Zachęcające okazują się w szczególności tzw. skandynawskie wynagrodzenia, jak i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Niewiele osób interesuje się jednak duńskim prawem pracy. W tym kontekście niezwykle ważne są związki zawodowe.
Jak w Danii otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?
Życie pisze różne scenariusze. Zdarza się, że osoba, która wyjechała do Danii w celach zarobkowych, zostaje pozbawiona pracy. Nie oznacza to jednak konieczności powrotu do kraju czy też pozostania bez środków do życia. Okazuje się, że możliwe jest ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych. Czy wiesz, kto i jak może go uzyskać?
Jakie warunki trzeba spełnić by uzyskać pozwolenie na auto?
Osoby, które wybierają się do Danii w celach zarobkowych, często decydują się na podróż własnym samochodem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to bardzo duże udogodnienie. Należy mieć jednak na uwadze, że taka decyzja może wiązać się z obowiązkiem dopełnienia kliku istotnych formalności.
Jak założyć działalność gospodarczą w Danii?
Duński rząd bardzo ochoczo przyjmuje zagranicznych inwestorów, którzy chcą wykonywać działalność gospodarczą na terenie Danii. Atrakcyjny rynek przyciąga wielu przedsiębiorców, co przekłada się na rozwój kraju. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na mocy regulacji unijnych każdy obcokrajowiec pochodzący z kraju członkowskiego UE, będzie korzystał z takich samych praw i obowiązków co obywatel Danii.
Wyjeżdżasz z Danii na stałe? Sprawdź jak wypłacić składki emerytalne
Jeśli pracujesz, studiujesz lub prowadzisz działalność gospodarczą w Dani minimum rok od zamieszkania, to możesz mieć prawo do duńskiej emerytury. Musisz być obywatelem UE lub EOG lub Szwajcarii. Duńska emerytura państwowa może być wypłacana osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli około 65,5 lat. Wiek emerytalny jest stopniowo podwyższany w do 2022 roku będzie wynosił 67 lat.
Jak otrzymać duńską rentę dla osieroconego dziecka?
Wielu Polaków wyjeżdża w celach zarobkowych za granicę. Czasami również zdarza się tak, że zabierają ze sobą rodzinę, aby wspólnie żyć w nowym miejscu. Jednym z popularniejszych kierunków jest Dania. Warto pamiętać, że Polacy, którzy tam zamieszkują i pracują, mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa, jeśli spotka ich coś złego. Jedną z trudniejszych sytuacji jest osierocenie dziecka. Wówczas można starać się o duńską rentę, która niewątpliwie będzie dużym wsparciem w takiej sytuacji. Jak to zrobić?
W jaki sposób uzyskać emeryturę duńską?
Obywatele z krajów Unii Europejskiej, którzy przepracowali w Danii przynajmniej 1 rok i osiągnęli wiek emerytalny, mają prawo do emerytury. Ponadto należą się im pieniądze z ATP, zależne od składek, które odprowadzali.
Jak założyć Nemkonto?
Mówi się, że od jakiegoś czasu świat to globalna wioska. Trochę w tym prawdy, ponieważ dzisiaj żadnym problemem nie jest już praca czy nawet życie w państwie innym niż to, gdzie się urodziliśmy. Jednak funkcjonowanie w innym kraju wiąże się z dostosowaniem wielu rzeczy do innego prawa, zwyczajów czy rozwiązań. Tak właśnie jest, chociażby z Danią i obowiązkowym posiadaniem tam Nemkonta. Czym ono jest i jak się je zakłada?
Czym jest żółta karta zdrowotna?
Osoby, które planują podjąć się pracy w Danii, z pewnością będą musiały wyrobić tzw. żółtą kartę (Sygesikringsbevis). To dokument, który w tym kraju umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale też innych usług. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, kto może ubiegać się o żółtą kartę i jak to zrobić. Opowiemy też, co należy zrobić w razie wymiany karty i kiedy jest ona płatna, a kiedy nie. Zapraszamy do lektury!