Czym jest żółta karta zdrowotna?
Osoby, które planują podjąć się pracy w Danii, z pewnością będą musiały wyrobić tzw. żółtą kartę (Sygesikringsbevis). To dokument, który w tym kraju umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale też innych usług. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, kto może ubiegać się o żółtą kartę i jak to zrobić. Opowiemy też, co należy zrobić w razie wymiany karty i kiedy jest ona płatna, a kiedy nie. Zapraszamy do lektury!
Jak uzyskać żółtą kartę?
Osoby, które dopiero przyjechały do Danii i rozpoczynają w niej pracę, muszą poddać się procedurze rejestracji i uzyskać numer CPR. Ubieganie się o żółtą kartę jest w zasadzie częścią tego procesu. W tym celu należy udać się osobiście do International Citizen Service and CPR Registration i zabrać ze sobą potrzebne dokumenty. Zalicza się do nich pozwolenie na pobyt, dowód osobisty lub paszport oraz dowód miejsca zamieszkania w Danii. Potrzebny będzie też certyfikat małżeństwa i urodzeń dzieci. Chociaż numer CPR jest wydawany zazwyczaj na miejscu, żółta karta wysyłana jest pocztą do miejsca zamieszkania w ciągu czterech tygodni. Czasami zdarza się, że urząd poprosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów – lecz zdarza się to niezwykle rzadko. Dobry księgowy dla osób pracujących w Danii z pewnością podpowie, jak załatwić wszystkie formalności i które z nich są najważniejsze. Żółta karta jest ważna tylko dla mieszkańców Danii i pod warunkiem, że dane osobowe na karcie są aktualne.
Czy karta jest odpłatna?
To zależy. Za kartę nie zapłacisz, jeśli wyrabiasz ją po raz pierwszy. Urząd wymieni ją za darmo również w przypadku, gdy nie będzie ona działać. Bezpłatna wymiana karty ma też miejsce w przypadku zmiany danych: miejsca zamieszkania, nazwiska (np. po ślubie), odgórnej zmiany lekarza rodzinnego. Wyrobienie karty w innym przypadku (np. jej zgubienia) jest odpłatne. Obecnie kosztuje ono 210 DK.
Do czego jeszcze potrzebna jest żółta karta?
Dzięki żółtej karcie nie tylko można korzystać z duńskiej opieki zdrowotnej, ale też korzystać z wielu innych usług. Jest potrzebna między innymi do wyrobienia nemID, czyli duńskiego podpisu elektronicznego, pozwalającego na załatwienie wielu spraw w urzędach online. Karty używa się też, wypożyczając książkę w bibliotece, czy potwierdzając swoja tożsamość na poczcie lub w sklepie. Jest ona bardzo ważnym dokumentem. Duński rząd zaleca, by żółtą kartę zawsze nosić przy sobie.