Jak założyć działalność gospodarczą w Danii?
Duński rząd bardzo ochoczo przyjmuje zagranicznych inwestorów, którzy chcą wykonywać działalność gospodarczą na terenie Danii. Atrakcyjny rynek przyciąga wielu przedsiębiorców, co przekłada się na rozwój kraju. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na mocy regulacji unijnych każdy obcokrajowiec pochodzący z kraju członkowskiego UE, będzie korzystał z takich samych praw i obowiązków co obywatel Danii.
Jak wygląda proces zakładania działalności gospodarczej w Danii?
Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że jest to proces prosty i pozbawiony zbędnych formalności. Nie trwa długo, dzięki czemu będziesz mógł stosunkowo szybko zająć się prowadzeniem swojego nowego przedsiębiorstwa. Aby założyć działalność gospodarczą w Danii, musisz:
- Dokonać rejestracji.
Najpóźniej 8 dni przed planowanym rozpoczęciem wykonywania działalności, musisz zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w duńskiej Agencji do spraw Handlu i Przedsiębiorstw. Oczywiście w dobie cyfryzacji społeczeństwa nie jest wymagane osobiste stawiennictwo w jednej z placówek. Wystarczy zalogować się na stronie virk.dk i uzupełnić widniejący formularz.
- Uzyskać certyfikat pobytowy.
Aby otrzymać ten dokument, musisz uprzednio złożyć podanie w duńskim urzędzie regionalnym. Istotne jest jednak to, że certyfikat powinieneś posiadać przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej. Co więcej, do podania musisz dołączyć kilka istotnych załączników:
- plan finansowy na pierwszy rok budżetowy, który został wykonany przez dyplomowanego duńskiego księgowego,
- umowę najmu lub dowód zakupu lokalu, w którym na docelowo mieścić się siedziba przedsiębiorstwa,
- podanie o rejestrację firmy, które wcześniej złożyłeś w Agencji do spraw Handlu i Przedsiębiorców.
Na podstawie wyższej wymienionych dokumentów organy państwowe Danii ocenią, czy Twoja działalność wykazuje cechy samozatrudnienia. Ważne jest więc, aby wypełnić wszelkie formalności skrupulatnie. Jeżeli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.